Ziemia do kwiatów doniczkowych – jaka jest dobra?

Dobra ziemia doniczkowa do kwiatów doniczkowych powinna zawierać pewne substancje niezbędne dla życia roślin. Na przykład, jeśli masz kaktusy i sukulenty, zwróć uwagę na piasek. Jest on łatwo wchłaniany przez ich korzenie, ale czasami ta właściwość może być przydatna także dla innych roślin: gleby piaskowe do kwiatów doniczkowych są uważane za dobre do uprawy roślin, które wymagają skrajnie suchej gleby i mają zdolność przetrwania suszy: są to takie gatunki, jak cykady i drzewa iglaste. Nie wszystkie gleby do uprawy kwiatów doniczkowych i roślin ozdobnych są takie same. Na przykład nie wszystkie są w stanie dobrze odprowadzać wodę. Wybierając ziemię ogrodową do roślin doniczkowych, należy zwrócić uwagę na jej składniki. Najlepsza mieszanka doniczkowa dla początkujących to taka, która składa się z próchnicy i mchu torfowca, ale zawiera mniej niż 20% materiałów, które mogą ulec zbiciu, gdy są wilgotne (np. kora drzew liściastych), oraz trochę sztucznych mieszanek, takich jak perlit, wermikulit lub granitowe wióry do drenażu. Ponadto należy zwrócić uwagę na mieszanie własnego kompostu z piaskiem lub żwirem: w przeciwnym razie w ciągu pierwszego roku zmieszany kompost może nieco osiadać.

Nie należy też przesadzać z ilością obornika w mieszance: nie dość, że obornik może przyciągnąć do ogrodu muchy (co oczywiście nie jest pożądane), to jeszcze powoduje przegrzewanie się roślin rosnących w takim podłożu – w końcu obornik to rodzaj nawozu organicznego, który odżywia żywe organizmy i pewne mikroorganizmy. Duża ilość obornika jest dobra dla warzyw, ale nie dla doniczek z kwiatami. Ziemia do kwiatów doniczkowych odgrywa istotną rolę w ich kwitnieniu. Zawiera ona korzenie, wodę i składniki odżywcze, które są niezbędne do codziennego wzrostu łodyg, liści i kwiatów. Gleba musi mieć dobry drenaż, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia korzeni i przedwczesnej śmierci ulubionych roślin. Jeśli więc chcesz kupić najlepszą ziemię doniczkową o korzystnym wpływie na rośliny kwitnące, przeczytaj dalej nasz artykuł na ten temat. Rodzaj gleby jest ważnym czynnikiem w uprawie roślin doniczkowych. Jednak oprócz prostego podziału na podłoże glebowe i sztuczne, istnieje wiele odmian różniących się między sobą właściwościami i jakością. Zastanowimy się wspólnie, co je różni i jaki rodzaj gleby wybrać dla konkretnych roślin. Gleba jest substancją złożoną, składającą się z wielu składników. Wszystkie te składniki wzajemnie na siebie oddziałują i wpływają na wzrost roślin. Podłoże glebowe, które kupujemy, musi spełniać nie tylko jedno zadanie – doprowadzać wodę i składniki odżywcze do korzeni – ale także zapobiegać odwodnieniu, przewodzić powietrze i wodę, przyswajać nawozy i wiele innych.

Dobra ziemia do kwiatów

Przygotowując własną ziemię ogrodową, można dodać keramzyt, który zatrzyma wodę w doniczce i poprawi wentylację korzeni. Inne równie ważne dodatki to glina, perlit, aktywator korzeni, włókno kokosowe, hydrożel lub piasek kwarcowy. Czasami ziemia zawiera także nawozy długo działające, które rozpuszczają się bardzo powoli, dostarczając roślinom składników odżywczych przez wiele miesięcy po posadzeniu. To, który składnik będzie dominował w ziemi doniczkowej, zależy od jej przeznaczenia. W sklepach można znaleźć mieszanki, które są zbilansowane i przeznaczone specjalnie do uprawy różnych grup roślin doniczkowych. Ziemia doniczkowa do kwiatów doniczkowych powinna zawierać ziemię próchniczą i torf, które zwiększają gęstość i jakość gleby. Dodaje się także inne składniki, takie jak glina, perlit, aktywator korzeni, włókno kokosowe, hydrożel lub piasek kwarcowy, które poprawiają żyzność i zatrzymywanie wody. W komercyjnej produkcji doniczek stosuje się duże ilości gotowych mieszanek. Najczęstszym powodem, dla którego raz w roku należy wymienić ziemię w doniczkach, jest to, że staje się ona zbyt gęsta lub ciężka. Z czasem mogą one także tracić składniki odżywcze. Gotowe mieszanki doskonale nadają się do stosowania na rabatach ogrodowych i mogą być używane dłużej niż jeden rok, jeśli są przechowywane w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *