Co siejemy w maju na działce? Jakie kwiaty i warzywa?

W maju – gdy tylko minie ryzyko przymrozków – sadzimy do gruntu rozsady kwiatów i warzyw. Co jednak zrobić, jeśli sadzonki nie udały się lub nie zdążyliśmy ich przygotować? Czy nadal możliwe jest zagospodarowanie przeznaczonych do tego celu pól? Zobacz, jakie kwiaty i warzywa wysiewamy w maju bezpośrednio do gruntu. W maju, na znanym nam już obszarze, nie ma jeszcze całkowitego przymrozku, jeśli chodzi o tereny naszego ogrodu i grządek warzywnych. Dlatego też możemy już wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu. Warto to zrobić, zanim na naszej ziemi pojawi się niebezpieczeństwo pojawienia się chwastów i z tego powodu musimy ją bardzo skrócić w czasie! Ta lista pomoże Ci zaplanować własne pole lub rabatę kwiatową i zdecydować, które z nich należy wysiać, a które nie. W maju wysiewamy nasiona na działce. Ziemia jest wystarczająco ciepła i bogata w próchnicę, więc sadzimy wszelkie kwiaty i warzywa, które mogą rosnąć do kwietnia. W maju bardzo ważne jest, aby rozpocząć uprawę na czas. Jeśli odłożymy sadzenie na później, mogą wystąpić przymrozki, które zabiją delikatne sadzonki. Trzeba wtedy poczekać jeszcze miesiąc lub dwa, aż będzie można ponownie zasiać.

Co należy wysiać w maju?

W pierwszej dekadzie maja wysiewa się następujące nasiona: Zinnia, Nasturcja, Lopuh, Puschkan wielkokwiatowy, Cosmos, Dimorphotheca. W przypadku tych roślin gruntowych możliwy jest siew po 90. dniu wiosny. Można też wysiewać nasiona nagietków, róż i słoneczników, które zakwitają nieco później niż te wysiewane w kwietniu. W połowie maja można wysiewać nasturcję pnącą i kanaryjską, aksamitkę i dynię. Aby to zrobić, należy nieco wcześniej przygotować grządkę – oczyścić ją z chwastów i spulchnić glebę widłami.

Ogrodnicy bardzo cenią sobie maj, ponieważ jest to miesiąc, w którym temperatura gleby jest optymalna, a okres wegetacyjny dłuższy niż w późniejszych miesiącach. Ponadto nasiona roślin wysiewane w maju nie są narażone na uszkodzenia przez mróz, co jest szczególnie ważne dla ogrodników mieszkających na północnych szerokościach geograficznych. Co siejemy w maju? Czas na prace ogrodnicze! Jeśli masz do wyboru wysiew nasion lub sadzonek w maju, zaleca się wysiew roślin o krótkim cyklu życiowym. Jeśli przygotowanie gleby pod uprawy wiosenne rozpoczęto już w kwietniu i w pierwszej połowie maja, zalecamy wysiew następujących warzyw: sałaty, nagietka, nasturcji, dianthusu i fasoli. Ponadto ważne jest, aby wysiewać bezpośrednio nasiona wczesnych odmian kapusty (przed końcem maja).

Jakie warzywa i kwiaty należy wysiewać w maju? Owoce miękkie, pomidory, paprykę i bakłażany wysiewa się najpóźniej wieczorem 18 kwietnia (wyjątek: pomidory koktajlowe i papryka). Od połowy maja do gruntu wysiewa się młode sałaty (sałata „zielona”, sałata liściasta, sałatowa) i szpinak. Sałata i szpinak najlepiej plonują wczesnym rankiem pod koniec maja lub na wszystkich roślinach do połowy lipca. Można zacząć wcześniej, co ważne, całkowicie wysuszyć dojrzałe liście sałaty, aby wykorzystać je jako kompost – zaczną obumierać przy ponownym sadzeniu. To samo dotyczy przezimowanej kapusty. Pomidory można wysiewać, gdy są jeszcze zielone.

Wysiej sadzonki. Może to potrwać od dwóch do trzech tygodni, zanim pojawią się one w glebie. W maju najważniejsze jest wysianie nasion letnich roślin jednorocznych i bylin wszystkich kategorii ontologicznych oraz roślin najbardziej odpornych na zimno (róż, słoneczników, stokrotek itp.) od końca kwietnia. Wszystkie inne rośliny należy wysiewać w odpowiednim momencie sezonu, jesienią lub wiosną – na przykład szczypiorek, kwiaty chmielu. Do wczesnego siewu można także wykorzystać kopce lub pęczki uzyskane w wyniku wczesnego kwitnienia, a także nasiona groszku i męczennicy. W przypadku roślin późno kwitnących, takich jak petunie, wysiewa się je pod koniec maja – na początku czerwca.

Działka w maju to prawdopodobnie najtrudniejszy okres w roku dla ogrodnika, jeśli chodzi o dostosowanie się do warunków pogodowych. Jednak niezależnie od tego, co w tym czasie zasiejemy do ziemi, w ciągu miesiąca ogród, przy wsparciu i odpowiedniej pielęgnacji, może zaowocować bujnymi kwiatami i warzywami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *