Kalendarz siewu na kwiecień – co siejemy w tym miesiącu?

Zapraszamy do lektury naszego kalendarza siewu na kwiecień! Czy już wiesz, co warto siać w tym miesiącu? Dowiedz się, jakie warzywa i kwiaty nadają się najlepiej na ten czas. Zyskaj inspirację i zacznij przygotowywać swoje ogrody już teraz!

Siano na zieloności

W kwietniu warto zacząć sianie roślin na zieloność, czyli równoważenie niedoboru paszy dla zwierząt.

W tym celu można siać takie rośliny jak: jęczmień, owies, pszenica, rzodkiewka, rzeżucha czy lucerna.

Rośliny te mają korzystny wpływ na kondycję zwierząt hodowlanych oraz polepszają jakość mleka czy mięsa. Sianko z tych roślin może być również wykorzystane w kuchni jako dodatek do sałatek lub surówek.

Kwiecień to również dobry czas na uprawę sadzonek warzywnych w domu. Można posadzić m. in. : pomidory, paprykę, ogórki czy dynię. Przedsiewne wysiewy to świetna okazja do wbicia się w sezon uprawowy i szybszego uzyskania plonów. Sadzonki można później przesadzić do gruntu lub do doniczek i utrzymać je we wnętrzu aż do momentu ich wyjścia pod osłony lub na wolny teren. Pamiętajmy jednak o odpowiednim podlewaniu i nawożeniu.

Siano na zieloności

Kolorowy ogród kwiatów

W kwietniu warto zacząć przyszykowywać swój ogród na lato, bowiem to miesiąc, w którym można rozpocząć siew wielu roślin kwiatowych. Królową kolorowego ogrodu w kwietniu są bez wątpienia tulipany – warto pomyśleć o nich już teraz! Innym pięknym kwiatem, który można wysiać właśnie w tym miesiącu, są astry. Warto postawić na te jednoroczne rośliny, ponieważ przez całe lato będą one cieszyć nas swoim kolorowym wyglądem i pięknymi aromatami.

Poza tulipanami i astrami warto zwrócić uwagę także na takie kwiaty jak:

  • Ostrożka
  • Babka lancetowata
  • Dorodnik
  • Zorzetta

To tylko niektóre z roślin, które doskonale sprawdzą się w naszym ogrodzie i przywołają na twarzach uśmiech każdego przechodnia.

Zielonych pędów fanfary

Zielone pędy, świeże warzywa i soczyste owoce – to wizja każdego ogrodnika marzącego o bogatym plonie. Aby jednak tak się stało, trzeba zadbać o odpowiednie kalendarzowe planowanie i wykonać siewy we właściwych terminach. Kwiecień to miesiąc, w którym możemy rozpocząć uprawę wielu popularnych roślin warzywnych.

Wśród nich warto wymienić: szpinak, sałatę, rzodkiewkę oraz rukolę. Najlepiej jeśli nasiona posianie się bezpośrednio do ziemi lub po wcześniejszym przesadzeniu sadzonek.

Warto też zająć się siewem łąki kwietnej czy innych ozdobnych kwiatów dla pszczół – jak na przykład maku czy dziewanny.

Fioletowe drzewa w domu

Kwiecień to miesiąc, który przynosi wiele możliwości dla ogrodników. W końcu zaczyna się sezon na siewy w ogrodzie! Jeśli jeszcze nie masz pomysłu, co warto posadzić w tym czasie roku, to polecamy ci fioletowe drzewa do uprawy w domu. To piękna ozdoba i interesująca alternatywa dla klasycznych doniczkowych roślin. Spróbuj zasiać fasolkę bzu, która urzeka swoimi zacnymi kwiatami o różowym lub purpurowym kolorze. Niebanalną opcją są także rdestnice alpejskie – łatwe w uprawie rośliny, które mają bardzo korzystne właściwości lecznicze.

Oprócz fioletowych drzew można również wybrać kilka innych gatunków roślin, które świetnie radzą sobie z sadzeniem w kwietniu.

Największym powodzeniem cieszy się nasza rodzima rabarbar, a także marchew i sałata – te trzy warzywa idealnie nadają się do uprawy w ogródkach działkowych czy na balkonach.

Wszystkie wymienione rośliny zapewniają niskie koszty hodowlane i przynoszą szybki efekt przy małej ilości pracy. Są więc idealnym wyborem dla początkujących ogrodników oraz osób ceniących swoje czas i budżet.

Fioletowe drzewa w domu

Sadzenie kwiatów w słońcu

Sadzenie kwiatów w słońcu jest jednym z najpopularniejszych sposobów na udekorowanie ogrodu. W Aprilu możemy zacząć sieję naściennik, byliny ozdobne oraz petunie. Nasiona powinny być wysiewane w bezpośrednim kontakcie z ziemią, a także wymagać około 6 godzin światła dziennie. Oprócz nasion można sadzić też niektóre rośliny doniczkowe, jak np. begonie lub pelargonie, które znakomicie prezentują się samodzielnie lub jako dodatek do innych kwiatów.

Kwiecień to doskonały czas na całoroczne rośliny zadbane i porządki w ogrodzie przed nadchodzącym latem. Dawniej nie zawężano kalendarza siewu tylko do miesięcy wiosennych – każdemu miesiącowi przypisywano gatunki, które najlepiej owo roku sadzić lub zasiewać. Dzisiaj również raczej kierujemy się informacją kiedysiają poszczególnych gatunków dla przydomowych ogródków i wielkich parkach.

Jakie nasiona siejemy wiosną

W kwietniu nadchodzi przede wszystkim czas siewu warzyw, które będą później doskonale zasilać nasze ogrody i stoły. Właśnie teraz jest idealny moment na uprawę rzodkiewek, sałaty, szpinaku czy marchwi – roślin, które cieszą się niezwykle dużym powodzeniem wśród domowych zapaleńców.

Ponadto kwiecień to także dobry czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych takich jak wiśnie, czereśnie czy jabłonie. Wraz z nadejściem wiosny polecamy też posiać kwiaty ozdobne takie jak petunie, lobele lub stokrotki.

Ich piękno będzie można podziwiać już latem!

Podsumowanie

Kwiecień to czas, kiedy możemy zacząć siew nasion wielu popularnych warzyw w ogródkach. W tym miesiącu warto założyć nasiona marchewki, groszku, sałaty, szpinaku czy rzodkiewki. Można także przetransplatować do gruntu rośliny takie jak cebula czy czosnek oraz obsadzić pnącza jak fasolę lub groch. Dbanie o swoje ogrody i zasiewanie odpowiednich roślin w odpowiedni czas może być jednym ze sposobów na zdrowe odżywianie.

Kalendarz siewu na kwiecień – co siejemy w tym miesiącu? – FAQ

1. Czy kwiecień to dobry czas na siew?

Tak, kwiecień jest wspaniałym czasem na rozpoczęcie nowego sezonu uprawy. Warunki pogodowe zaczynają się poprawiać i temperatura ziemi rośnie, co sprzyja kiełkowaniu nasion.

2. Jakie warzywa możemy siać w kwietniu?

W kwietniu warto posiać takie warzywa jak: marchew, pietruszka, sałata, rzodkiewka, szpinak czy groszek.

3. Jakie są najlepsze warunki do siewu w kwietniu?

Najlepsze warunki do siewu to opad deszczu lub podlewanie po wsypaniu nasion oraz umiarkowany dostęp światła słonecznego.

4. Ile powinno się sadzić nasion na 1 m² w przypadku posiania jadalnych roślin liściowych?

Dla większości jadalnych roślin liściowych zaleca się wysianie od 15 do 30 gramów nasion na każde metr kwadratowy gruntu.

5. Czy istnieją rośliny, które nie nadają się do uprawy ze względu na wybór terminów wysiewu?

Tak, należą tu chociażby ogródki iglaste – siew w kwietniu jest już za późno. Warto upewnić się, jakie warzywa można wysiać i zacząć planować swoją uprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *