Doświetlanie roślin doniczkowych. Jak doświetlać rośliny w domu?

Rośliny w domu to kwestia radości z jego piękna i dobrego wzrostu. Wiedząc, jak oświetlać rośliny, możesz zapewnić swojemu ulubionemu ziołowi w domu wszystko, czego potrzebuje do pomyślnego rozwoju.

Doświetlanie roślin doniczkowych odbywa się głównie zimą, kiedy ze względu na krótszy dzień większości roślin domowych brakuje światła słonecznego potrzebnego do fotosyntezy. Dlatego większość gatunków gorzej rośnie i traci swoje walory dekoracyjne. Brak promieni słonecznych można zrekompensować sztucznym oświetleniem – zobacz, jak wybrać odpowiednie lampy i techniki naświetlania:

Techniki oświetleniowe dla roślin doniczkowych

Wiele roślin domowych rośnie najlepiej, gdy są bezpośrednio oświetlone światłem słonecznym. Aby oświetlić rośliny w domu, możesz wybrać pomiędzy lampą biurkową a lampą wiszącą – oba rodzaje lamp mogą być używane do skutecznego oświetlania roślin. Najważniejsze jest to, że warunki oświetleniowe powinny być jak najbardziej zbliżone do warunków naturalnego światła słonecznego: około 12-14 godzin oświetlenia dziennie, równomiernie rozłożone w ciągu całego dnia (sztuczne światło nie robi większej różnicy). Na przykład, sensowne jest oświetlanie roślin doniczkowych już w porze lunchu i wyłączanie światła przed snem – pomoże to stworzyć optymalne warunki dla wzrostu roślin. Odstępy między kolejnymi podlewaniami powinno się ograniczyć do podlewania raz na 2-3 dni. Dzięki tym zabiegom rośliny domowe będą lepiej rosły i wyglądały zdrowiej – zobacz więcej wskazówek, jak dbać o rośliny w domu.

Jak zapewne już wiesz, rośliny domowe potrzebują odpowiedniej ilości światła, aby przeprowadzać fotosyntezę i zachować zdrowie. Aby zapewnić roślinom jak najlepszy wzrost w warunkach sztucznego oświetlenia, ważny jest wybór lamp: świetlówek odpowiednich do oświetlania całych pomieszczeń (wymagana wentylacja mechaniczna) lub specjalnych lamp wiszących, które mogą być również używane jako lampki biurkowe (nie wymagają wentylacji mechanicznej). Oba rodzaje źródeł światła są łatwe w montażu i odpowiednie dla wszystkich roślin o wysokości do około 60 cm. Na rynku dostępna jest szeroka gama różnych modeli, więc naprawdę można znaleźć coś odpowiedniego dla każdej przestrzeni.

Lampy oświetleniowe do growlightów są skutecznym sposobem na oświetlenie roślin doniczkowych, ale należy uważać, aby światło nie przegrzało się podczas użytkowania, ponieważ lampy mogą wydzielać dużo ciepła, co oznacza, że należy zapewnić dodatkowe chłodzenie poprzez otwarcie okien lub zainstalowanie urządzeń wentylacyjnych – zobacz również wskazówki, jak utrzymać rośliny domowe w zdrowiu. Na przykład świetlówki T5 (które dobrze sprawdzają się jako lampy do uprawy) wytwarzają bardzo mało ciepła w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami; wydzielają one jednak więcej promieniowania UV i wymagają specjalnej ochrony (klosza). Jeśli chcesz wiedzieć, jaki rodzaj oświetlenia jest najlepszy dla potrzeb Twojej rośliny, spójrz na zdjęcia poniżej (kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o oświetleniu wewnętrznym), które pomogą Ci zdecydować, jaki typ lampy będzie idealnie pasował do rozmiaru i kształtu Twojej rośliny.

Źródła światła dla roślin doniczkowych

Lampy wiszące są łatwym sposobem na oświetlenie roślin, ponieważ zwisają tylko z sufitu – nie ma potrzeby instalowania ich i myślenia o wentylacji. Lampy te są szczególnie skuteczne w przypadku roślin domowych, które rosną w górę (jak dracena), a także przy ścianach o równomiernej emisji światła (na przykład, jeśli roślina domowa rośnie pod oknem). Lampy wiszące są łatwe w instalacji, ale nie zapewniają równomiernego oświetlenia, więc nie są odpowiednie dla wszystkich roślin – zobacz więcej o tym, jak wybrać oświetlenie.

Do oświetlania pojedynczych roślin w domu nadają się również lampy biurkowe. Zaletą tego rozwiązania jest to, że lampa emituje światło bezpośrednio w dół, co oznacza, że rośliny są równomiernie oświetlone. Ponieważ większość lamp biurkowych ma regulowaną wysokość, są one również dobre dla roślin o różnych rozmiarach lub gdy chcesz zapewnić roślinom dodatkową opiekę – zobacz więcej wskazówek na temat pielęgnacji roślin domowych.

Lampy biurkowe emitują światło w dół na rośliny, zapewniając im równomierne oświetlenie – są idealne dla małych roślin doniczkowych.

Wadą jest to, że lampy biurkowe mogą się nagrzewać, gdy są włączone, zwłaszcza jeśli nie ma zainstalowanego sprzętu wentylacyjnego. Z tego powodu zazwyczaj lepiej nie używać lampek biurkowych zbyt często i wyłączać je, gdy jesteś w domu (aby oszczędzać energię). Upewnij się, że roślina otrzymuje trochę pośredniego światła słonecznego każdego dnia, umieszczając ją w pobliżu okna.

Dobrze jest również używać specjalnych lamp do uprawy roślin, które dostarczają światło o określonej długości fali (zazwyczaj czerwonej i niebieskiej), ale nie emitują żadnego światła widzialnego – zobacz wskazówki dotyczące uprawy roślin domowych. Tego typu lampy są specjalnie zaprojektowane do pracy z sukulentami, więc mogą być używane samodzielnie lub w połączeniu ze świetlówkami/światłami wzrostu umieszczonymi na nich. Ten sprzęt nie nagrzewa się, gdy jest w użyciu, więc możesz umieścić go bliżej rośliny niż zwykłe lampy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *