Skuteczne domowe sposoby na muszki owocowe

Podobnie jak karaluchy, muszki owocowe są prawdziwą plagą. Z łatwością mogą zepsuć świąteczną kolację lub romantyczny wieczór w domu. I nie chodzi tu tylko o nieprzyjemne uczucie dzielenia się jedzeniem z maleńkimi owadami; ich obecność może również zagrażać zdrowiu z powodu zakażenia bakteryjnego.

Muszki owocówki są przyciągane przez słodkie zapachy i lepkie substancje. Dlatego należy zwracać uwagę na to, gdzie stawiamy kosze na śmieci, butelki po alkoholu i wszystko inne, co ma słodki zapach. Muszki owocówki uwielbiają słodycze i niektóre rodzaje alkoholu, więc będą je przyciągać do tych rzeczy. Najprawdopodobniej muszki owocówki zadomowiły się właśnie w tego typu produktach.

Aby pozbyć się tego dokuczliwego i niebezpiecznego szkodnika, można zastosować wszelkie metody, które nie wymagają użycia środków chemicznych.

Jak pozbyć się muszek owocówek? 

Mimo że muszki owocowe nie są szkodliwe dla ludzi, są prawdziwym utrapieniem. Owady te są bardzo uporczywe i niezwykle wytrwałe. Pojawiają się w kuchni, na blatach, wokół jedzenia, a nawet w łazience. Po prostu ciągle się rozmnażają!

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ich jest stosowanie sprayów o specjalnym składzie, które można kupić w każdym sklepie lub aptece. Z muszkami owocówkami możesz jednak walczyć także samodzielnie, używając naturalnych składników, które masz już w domu:

-Wypełnij małe naczynie octem lub mieszanką wody i cukru. Zapach roztworu będzie przyciągał muchy. Zamiast cukru można użyć drożdży lub syropu cukrowego.

-Umieść miseczki z lekko osłodzoną herbatą (około łyżeczki na szklankę) w pobliżu okien, gdzie jest dużo much.

-Oprócz tych prostych metod można chwytać muchy za pomocą lepów na muchy lub innych pułapek przeznaczonych specjalnie do tego celu.

Muszki owocówki są wszechobecne w sezonie letnim. Mogą pojawić się w mieszkaniu, nawet jeśli przestrzegasz wszystkich zasad higieny i nie masz w domu gnijącego jedzenia. Szkodniki te dostają się do każdego domu, niezależnie od tego, jak wysokiej jakości są okna i drzwi. A kiedy już znajdą się w środku, rozmnażają się jak szalone i wszędzie: na owocach, szklankach z sokiem, koszach na śmieci, kieliszkach wina, a nawet na ciastach. I choć wydają się nieszkodliwe, w rzeczywistości mogą zanieczyścić mikroorganizmami naszą żywność. W końcu w poszukiwaniu pożywienia odwiedzają różne miejsca, w tym śmietniki, gdzie zarazków nie brakuje. Owady przenoszą je na swoich ciałach i pozostawiają wszędzie tam, gdzie usiądą. Najlepiej jest zacząć zwalczać muszki jak najszybciej, ponieważ rozmnażają się one bardzo szybko!

Nikt nie lubi muszek owocówek. Pierwszą oznaką ich obecności jest pojawienie się małych ciemnych plamek na żywności, co może być prawdziwym problemem, jeśli nie wiesz, jak się ich pozbyć. A z pewnością nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na profesjonalną pomoc – dlatego warto spróbować poradzić sobie z tym problemem samodzielnie.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest sprawdzenie, czy muchy zostały zwabione do domu, ponieważ coś w nim pachnie tak, jak uwielbiane przez nie jedzenie – gnijące owoce lub warzywa, rozlany sok lub wino. Jeśli tak jest, jak najszybciej pozbądź się źródła zapachu lub przynajmniej postaraj się ograniczyć jego wpływ. Możesz także zwabić muchy w inne miejsce, trzymając w domu kilka plasterków przejrzałych owoców, dzięki czemu zostawią one kuchnię w spokoju.

W innym przypadku należy walczyć z owadami bezpośrednio. Jedną z opcji jest stosowanie pułapek – w sprzedaży dostępne są karteczki samoprzylepne i specjalne przynęty, ale można też wykonać własne: posmaruj skórkę banana lub jabłka wodą z cukrem i połóż w miejscach zaatakowanych przez muszki. Muszki owocówki zostaną zwabione tym smakołykiem i wlecą do pułapki, nie zdając sobie sprawy, co je tam czeka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *