Wilgotność powietrza – dlaczego jest ważna dla roślin?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważna jest dla roślin wilgotność i jak ją kontrolować? Kwestie wilgotności powietrza są bardzo ważne, szczególnie przy uprawie roślin w pomieszczeniach. Wilgotność powietrza może odgrywać kluczową rolę w życiu roślin tropikalnych i subtropikalnych. W naszym mieście zimą trudno o dobrą wilgotność powietrza. Jeśli masz szklarnię lub rośliny doniczkowe, prawdopodobnie wiesz, że Twój lokalny klimat charakteryzuje się brakiem wilgoci. Kluczem do udanej i zdrowej uprawy roślin jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Znajomość cech rośliny pomoże Ci właściwie zarządzać tym procesem. Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać odpowiedniej równowagi z wilgotnością powietrza, możesz wyświadczyć sobie wielką przysługę stosując nawilżacz powietrza.

Wilgotność zbyt niska dla roślin

Czy powietrze w Twoim domu jest zbyt suche? Jeśli tak, nie jesteś sam! Zimą większość mieszkań i domów jest ogrzewana do punktu, w którym powietrze staje się zbyt suche, aby było mu wygodnie. To, czego potrzebują rośliny, to nie zimna atmosfera, ale wilgotność powietrza. W zależności od tego, jak ważne jest pomieszczenie, normalny poziom wilgotności w domu jest utrzymywany w komfortowym zakresie temperatur od 30% do 50%. Większość ludzi może żyć w około 30% wilgotności.

W dżunglach, gdzie rośliny tropikalne rosły od dziesięcioleci, wilgotność jest wysoka, waha się od 70% do 100%, a temperatura utrzymuje się na stałym poziomie od 28 do 32°C (82,4 do 89,6°F). Trudno to osiągnąć w zimnym mieszkaniu, zwłaszcza bez patio. Jest wiele sposobów na zwiększenie wilgotności powietrza, szczególnie zimą (latem działa inaczej). Zanim zaczniesz szukać najlepszego naturalnego sposobu na zwiększenie wilgotności powietrza w swoim mieszkaniu, warto przeanalizować znaczenie tego parametru w uprawie roślin i wybrać metodę, która będzie dla Ciebie skuteczna.

Wilgotność jest ważnym czynnikiem w pobieraniu przez rośliny wody z gleby. Jeśli wilgotność względna spadnie poniżej 50%, aparaty szparkowe w liściach muszą się otworzyć, aby wchłonąć dwutlenek węgla i inne gazy. Jednocześnie jednak z liści odparowuje wilgoć, powodując odwodnienie tkanek, a w skrajnych przypadkach ich oparzenia.

Objawy niskiej wilgotności powietrza

Jeśli roślina dostanie za mało wody, liście zaczną opadać i zwijać się. W najgorszym przypadku brzegi liści regularnie zwijają się w górę lub w dół w kierunku czubków, a brzegi liści stają się bardzo cienkie. Końcówki takich liści zwykle wydają się brązowe. Im wyższa wilgotność, tym bardziej komfortowa będzie roślina, metabolizm nie będzie tak ciężki, a transpiracja nie straci tak dużo wody. Zdrowy wygląd to także korzystny efekt uboczny. Rośliny domowe mają problemy z oddychaniem. Będą mieć zwiększone ryzyko cierpienia z powodu zbyt małej ilości wody lub składników odżywczych. Niewystarczająca wilgotność powietrza czyni je bardziej podatnymi na szkodniki i choroby grzybowe.

Wilgotność i rośliny

Wilgotność jest jednym z najważniejszych elementów udanego ogrodu i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej znaczenia. Wielu nowych hodowców popełnia błąd wystawiania roślin na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Chociaż światło jest ważne dla wzrostu roślin, jeśli nie zapewnimy naszym roślinom wystarczającej ilości wody, mogą pojawić się różne choroby, a nasze rośliny całkowicie przestaną rosnąć. W zależności od natężenia światła oraz dodatkowych źródeł ciepła takich jak systemy grzewcze (lampy itp.) zbyt dużo światła słonecznego może spalić nasze młode, delikatne rośliny. Ale nawet bez bezpośredniego użycia źródła ciepła zbyt dużo światła może powodować problemy z wilgocią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *