Sadzenie cebuli na szczypiorek w doniczce – krok po kroku!

Chcesz mieć zawsze pod ręką świeżą cebulę? Nic prostszego! Wystarczy, że posadzisz ją w doniczce i będziesz cieszyć się pysznym szczypiorem z własnego ogródka. Przedstawiamy nasze sprawdzone metody sadzenia – przeczytaj już teraz!

Sadzenie cebuli na szczypiorek

Sadzenie cebuli na szczypiorek to proste i ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć świeży i aromatyczny dodatek do swoich potraw. Doniczki z cebulami można postawić w kuchni, na balkonie lub tarasie. W pierwszej kolejności należy zakupić dobry jakościowo podłoże – mix ziemi dla roślin zielonych będzie idealnym wyborem. Kolejną ważną kwestią jest wybór odpowiedniej doniczki – powinna być ona wystarczająco głęboka oraz posiadać otwory odpływowe.

Gdy już uporamy się z podłożem i doniczką, najważniejszą sprawą jest umiejscowienie cebuli na doniczce – warto ustawić ją około 2-3 cm od górnego brzegu pojemnika. Cebula powinna zostać delikatnie wciskana w glebę (ok. 1-2 cm), a następnie przykryta ziemią, pozostawiając jedynie końcówkę widoczną ponad ziemią.

Sadzenie cebuli na szczypiorek

Doniczka jako pojemnik

Doniczka to idealny pojemnik do uprawy cebuli na szczypiorek. Najlepiej wybrać doniczkę ośmiokątną lub okrągłą o średnicy 20-30 cm. Pamiętaj, że doniczka powinna mieć dno z otworami odpływowymi, aby nadmiar wody mógł swobodnie uciekać. Możesz również wykorzystać klasyczną szklaną misę. Doniczka powinna być czysta i dobrze wymyta przed zsianiem nasion lub sadzeniem cebulki.

Kiedy już wybierzesz odpowiednią doniczkę, przygotuj ją do posadzenia cebulki na szczypiorek. Na dnie doniczki należy umieścić warstwę drenażu – np. keramzytu lub kamyczków uniemożliwiających gromadzenie się wody na dnie pojemnika i chroniących rośliny przed gniciem korzeni. Następnie wsyp do doniczki podłoże, które powinno składać się z ziemi ogrodowej oraz torfu lub kompostu w proporcji 2:1.

Przeprowadź nasiona lub rozdzielone bulwy cebuli nogami około 5 cm między sobą i delikatnie przysyp je warstwą ziemi.

Wybór odpowiedniego podłoża

Ważnym aspektem w sadzeniu cebuli na szczypiorek w doniczce jest wybór odpowiedniego podłoża. Szczypiorek najlepiej rośnie w próchniczym i dobrym drenażu gleby, która utrzymuje wilgoć bez natłuszczenia. Można zastosować mieszankę ziemi ogrodowej, torfu i piasku w proporcjach 2:1:1 lub kupić gotowy substrat do uprawy kwiatów cebulowych.

Podczas wyboru podłoża dla naszej doniczki należy unikać ciężkich glinianych ziemi, które ograniczają przepływ powietrza oraz termostatycznych grudek mulczujących, które sprzyjają rozwojowi chorób korzeni. Optymalne pH gleby dla wysiewu nasion to około 6-7,0. Pamiętajmy również, że aby zachować świeżość aromatu oraz smaku potrawy najlepiej zbierać liście połamane na waistywce tuż przed danym posiłkiem.

Zasady podlewania i pielęgnacji

Sadzenie cebuli na szczypiorek w doniczce to łatwy sposób na zwiększenie swojego zapasu świeżych ziół w domu. Ważną kwestią, którą należy uwzględnić przy wyborze miejsca dla doniczki jest dostępność światła. Im więcej światła, tym lepszy wzrost rośliny. Zalecana ilość godzin nasłonecznienia dla tego typu roślin wynosi co najmniej 6–8 godzin dziennie. W przypadku gdy nie posiadamy wystarczającej ilości naturalnego światła, warto rozważyć uzupełnienie go sztucznym oświetleniem.

Podlewając cebulę na szczypiorek w doniczce musimy pamiętać aby ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra. Nie poleca się osuszania podłoża między podlewaniami ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia korzeni i zatrzymaniu wzrostu rośliny. Optymalne nawadnianie polega na zakraplaniu gleby dzień po dniu – około raz dziennie lub kilka razy w tygodniu (w przypadku upalnych dni). Podczas letniego sezonu konieczne jest odpowiednie utrzymanie temperatury otoczenia, która powinna wynosić około 20-25 stopni Celsjusza.

Zasady podlewania i pielęgnacji

Gotowe do zrywki

Szczypiorek to jedna z najpopularniejszych roślin zielarskich, która zdobi nasze ogrody oraz kuchenne stoły.

Jeśli nie masz możliwości posadzenia go w gruncie, dobrym rozwiązaniem jest uprawa szczypiorka w doniczce.

Jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie pachnących i chrupiących listków tej rośliny jest sadzenie cebuli dymki. Jest to rodzaj zwartego szczypiorku, który można hodować zarówno w przydomowym ogródku, jak i w donicy na parapecie.

Jeśli Twoja cebulka dymki ma już odpowiedni rozmiar i wygląda silnie i zdrowo, możesz przystąpić do zrywki. Najlepszym momentem na ten proces są masywniutkie źdźbła o szerokiej szerokości liściowej – to właśnie one są najsilniejsze po zbiorze. Ważne aby scissors albo nożyczki były bardzo dobrze naostrzone – dzięki temu pozostawione korzenie będą rosły szybciej i zachowają swoją siłę.

Podsumowanie

Sadzenie cebuli na szczypiorek w doniczce jest łatwe i pozwala na uprawę świeżego, aromatycznego dodatku do potraw przez cały rok. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią doniczkę i ziemię oraz skorzystać z cebuli właściwej odmiany. Cebulę należy sadzić płytko, regularnie podlewać i nawozić. Po około dwóch tygodniach można przyciąć pierwsze liście, a następnie korzystać z młodego szczypiorku przez okres około kilku miesięcy.

Sadzenie cebuli na szczypiorek w doniczce – krok po kroku! – FAQ

Jak sadzić cebulę na szczypiorek w doniczce?


Pytanie:

Czy można uprawiać szczypiorek z cebulią w doniczce?


Odpowiedź:

Tak, to jest możliwe. Szczypior i cebula to rośliny, które łatwo rosną w warunkach domowych.


Pytanie:

Kiedy powinno się sadzić cebule na szczypiorek?


Odpowiedź:

Najlepiej posadzić je wiosną lub jesienią – te pory roku będą najlepsze dla wzrostu roślin.


Pytanie:

Jakie są wymagania dotyczące światła i wilgotności dla tej kombinacji?


Odpowiedź:

Szczypiorem i cebulą trzeba zajmować się tak samo jak innymi roślinami. Wymagają one odpowiedniej ilości światła i nawodnienia, aby dobrze rosły.


Pytanie:

Czy wystarczy jedna cebula do wyhodowania dużego zbioru szcypiora?


Odpowiedź:

Najlepiej zasadzić kilka cebul razem, aby uniknąć przerzedzania się nasion.


Pytanie:

Czy potrzebny jest nawóz podczas uprawiania tych dwóch roślin w jednej doniczce?


Odpowiedź:

Tak, nawóz zmniejsza szanse na pojawienie się chorób i popełniań, ponieważ zapewni wymaganą ilość składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *