Rośliny bezpieczne dla zwierząt domowych. Kwiaty, które nie zaszkodzą pupilom.

Często słyszy się, że niektóre rośliny są trujące i niebezpieczne dla zwierząt domowych. Ale jakie to są rośliny i czy możliwe jest stworzenie bezpiecznej domowej dżungli, w której pies radośnie merda ogonem, kot leniwie przeciąga się, a rano witają nas śpiewające papugi? Czy da się pogodzić miłość do roślin doniczkowych z miłością do zwierząt domowych, które są naszymi współlokatorami i towarzyszami? Marzenia o zielonych wnętrzach niczym tropikalna dżungla lub tylko jednej roślinie doniczkowej przeplatają się z obawami o zdrowie zwierząt domowych.

Zwierzęta domowe a rośliny

Aby spełnić swoje marzenia o dekorowaniu wnętrz roślinami, a zwłaszcza jeśli masz psa lub kota, musisz przestrzegać jednej zasady: nie stawiaj trujących roślin w pobliżu swojego pupila, bo najprawdopodobniej je wywęszy lub zje. Oczywiste jest, że jeśli w domu są dzieci i niemowlęta, wszystkie rośliny doniczkowe również muszą znajdować się poza ich zasięgiem. Dla tych, którzy już mają w domu zwierzęta lub planują je mieć w przyszłości, ten artykuł pomoże wybrać odpowiednie rośliny. Warto wiedzieć, że niektóre rośliny uprawiane w domu mogą być niebezpieczne dla naszych pupili i stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Szczególnie w przypadku połknięcia niektórych części roślin. Ich właściwości mogą być silnie trujące lub szkodliwe tylko na tyle, by wywołać wymioty lub biegunkę.

Istnieje wiele roślin, które nie są bezpieczne dla zwierząt domowych, a wiele z nich ma związek z toksycznością niektórych substancji chemicznych zawartych w roślinie. Rośliny takie jak azalia, rododendron, cis i wiele innych zawierają toksyny, które mogą powodować wymioty, utratę apetytu, depresję, a w niektórych przypadkach drgawki. Ponadto rośliny z kolcami mogą powodować u zwierząt obrażenia lub podrażnienia, jeśli się o nie otrą lub przypadkowo się o nie potkną.

Koty i psy mają różne preferencje, jeśli chodzi o rośliny. Koty uwielbiają rośliny trawiaste, takie jak kocimiętka czy koniczyna, ponieważ pomagają im one oczyścić żołądek z kul włosowych. Z drugiej strony, psy uwielbiają żuć rośliny drzewiaste, takie jak drzewa i krzewy. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zainteresowanie zwierzęcia specjalnie przygotowanymi roślinami, które będą dla niego bezpieczne do gryzienia. 

Sporządzenie listy roślin bezpiecznych dla zwierząt domowych nie jest łatwym zadaniem. Należy pamiętać, że wrażliwość na poszczególne rośliny jest różna u różnych gatunków i zwierząt domowych. Koty są bardziej wrażliwe na niektóre rośliny niż psy. Podobnie jest z chomikami, królikami i innymi małymi zwierzętami domowymi. Widok ozdobnej doniczki na parapecie od dawna urzeka ludzi, którzy wolą dekorować swoje domy roślinami. Nie jest to jednak regułą dla miłośników zwierząt. Niektórzy właściciele zwierząt traktują je w sposób zbliżony do własnych dzieci i raczą je najwspanialszymi przysmakami. Tacy ludzie często hodują w domu różne rośliny: od kwitnących po warzywa. Niektóre rodzaje roślin są jednak niebezpieczne dla zwierząt domowych, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, które z nich to są.

Jeśli mamy w domu kota lub psa, warto wiedzieć, że niektóre rośliny uprawiane w domu mogą być niebezpieczne dla naszych pupili i stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Szczególnie w przypadku połknięcia niektórych części roślin. Ich właściwości mogą być silnie trujące lub szkodliwe tylko na tyle, aby wywołać wymioty lub biegunkę.

Rośliny stanowią element dekoracyjny każdego wnętrza. Zwłaszcza jeśli mówimy o roślinach żywych. Piękno kwiatów, liści i łodyg natychmiast przyciąga naszą uwagę. Trudno sobie wyobrazić, że ta sama roślina może być potencjalnie niebezpieczna dla naszych zwierząt domowych. Ale to prawda. Nie każda roślina jest bezpieczna dla zdrowia naszego pupila. Dowiedzmy się więc, które z nich są bezpieczne!

Spożycie trujących roślin może spowodować poważne zatrucie. Trzeba więc bardzo uważać przy wyborze roślin do uprawy w domowym ogrodzie lub wazonie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kwiatów ozdobnych, które w ogóle nie są trujące

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *