Promiennik podczerwieni – przykład nowoczesnej technologii ogrzewania pomieszczeń. Panele grzewcze do domów prywatnych, biur i kościołów

Elektryczne promienniki podczerwieni zyskują coraz większą popularność. Interesują się nimi nie tylko właściciele hal produkcyjnych, obiektów sportowych i dużych przedsiębiorstw – coraz więcej osób decyduje się na zakup promienników podczerwieni do domu. Mogą one stanowić główne bądź pomocnicze źródło ciepła. Są bardzo efektywne i wpływają na komfort cieplny każdej znajdującej się w ich zasięgu osoby czy zwierzęcia.

Promieniowanie podczerwone – podstawa działania promienników podczerwieni. Co warto o nim wiedzieć?

Promieniowanie podczerwone jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego. Nasze słońce emituje promieniowanie podczerwone, podobnie jak inne źródła, takie jak ogień i żarówki. Energia podczerwieni może być również generowana przez niektóre rodzaje paneli słonecznych lub ogniw fotowoltaicznych.

Promieniowanie takie ma większą długość fali niż światło widzialne i krótszą niż fale radiowe. Oznacza to, że promieniowanie podczerwone znajduje się pomiędzy światłem widzialnym a mikrofalami na widmie elektromagnetycznym. Technologia podczerwieni wykorzystuje ten rodzaj energii do ogrzewania obiektów, co czyni ją idealną do ogrzewania pomieszczeń, ponieważ ciepło może być skierowane na określone części ciała i obszary wewnątrz budynku.

W naturze promienie podczerwone są emitowane przez słońce, inne gwiazdy i niektóre obiekty, takie jak gorące węgle lub kominki. Promienie te są absorbowane przez nasze ciała, gdy jesteśmy na zewnątrz w godzinach słonecznych, ale nie wtedy, gdy jesteśmy wewnątrz ze sztucznym oświetleniem, takim jak żarówki lub lampy fluorescencyjne, które emitują promienie UV zamiast promieni podczerwonych.

Promiennik podczerwieni – co to jest? Jak działają panele grzewcze na podczerwień?

Promiennik podczerwieni to urządzenie, które emituje promieniowanie podczerwone. Służy do ogrzewania otoczenia w domu czy biurze. Elektryczne promienniki podczerwieni wytwarzają ciepło poprzez emisję promieni podczerwonych. Promienie te są niewidoczne gołym okiem, ale są w stanie podróżować przez powietrze, aż dotrą do powierzchni, która odbija je z powrotem w kierunku ich źródła.

Źródłem tych promieni jest właśnie promiennik ciepła na podczerwień. Element ten wykonany jest z materiałów, które po podgrzaniu emitują promieniowanie podczerwone. Po włączeniu promiennika podczerwieni, zaczyna on emitować te niewidzialne promienie i ogrzewać otoczenie. Ponieważ promieniowanie nie jest widoczne dla naszych oczu, po włączeniu promiennika nie widzimy żadnych zmian. Zauważymy jednak, że pokój zaczyna się nagrzewać, jeśli dotkniemy czegokolwiek, co znajduje się w pobliżu grzejnika (w tym siebie).

Co najlepsze, promienniki podczerwieni, inaczej niż tradycyjne grzejniki, nagrzewają bezpośrednio obiekty znajdujące się wewnątrz pomieszczenia lub w zasięgu działania urządzenia. Nie nagrzewają powietrza, nie trzeba więc czekać na to, aż nagrzeje się cały pokój. Promienniki ciepła działają niemal od razu po włączeniu – wystarczy uruchomić promiennik i już można cieszyć się przyjemnym ciepłem.

Promiennik podczerwieni – gdzie możemy go spotkać? Urządzenia grzewcze o wielu zastosowaniach

Promienniki podczerwieni są stosowane w warunkach mieszkalnych i komercyjnych. Mogą być zainstalowane w suficie, ścianie lub podłodze pomieszczenia lub budynku w celu zapewnienia ciepła. Dzięki temu można dostosować typ promiennika do konkretnych potrzeb użytkownika. Na rynku istnieje duży wybór produktów z zakresu promienników podczerwieni, każdy możne więc znaleźć model, który będzie mu odpowiadał w 100%. Wystarczy przejrzeć kategorie producenta promienników, by się o tym przekonać.

Gdzie używa się promienników podczerwieni? Panele grzewcze mogą być instalowane w różnych miejscach i służyć do ogrzania różnych stref. Promienniki ciepła na podczerwień przydadzą się w:

  • szklarniach – promienniki podczerwieni przydadzą się, aby utrzymać ciepło i wspomagać wzrost roślin podczas zimnej pogody;
  • saunach i spa – promienniki ciepła mogą zapewnić komfort cieplny klientom;
  • biurach – promienniki podczerwieni pomagają pracownikom zachować komfort podczas zimy;
  • kościołach i kaplicach – promiennik ciepła na podczerwień pracuje cicho, nie przeszkadza więc wiernym w modlitwie;
  • halach produkcyjnych – promienniki podczerwieni gwarantują ogrzewanie nawet dużych powierzchni.

Możemy też zainstalować promienniki ciepła na tarasie i cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu nawet wtedy, gdy temperatury na zewnątrz temu nie sprzyjają. Warto zainteresować się promiennikami podczerwieni – to rewolucyjny system ogrzewania, który sprawdzi się w różnych warunkach.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *