Pleśń w doniczce– jaka jest tego przyczyna?

Pleśń lub pleśń to mały problem, który może przerodzić się w większy problem, jeśli nie jest kontrolowany w podłożu. Mączniak prawdziwy pojawia się jako cienka biała pienista skorupa na podłożach, szczątkach roślin i powierzchniach doniczek. Mączniak prawdziwy jest śliski, gdy pojawia się na bokach patelni. Może również występować w małych skupiskach na powierzchni gleby ogrodowej oraz na liściach. Mączniak prawdziwy nie tylko powoduje więdnięcie roślin, ale może również rozprzestrzeniać się po całym ogrodzie, utrudniając kontrolę i leczenie.

Matryce mogą różnić się wielkością od 3 do 5 mm. Jeśli zabrudzone podłoże nie jest szybko czyszczone, jest najpierw białe, potem podpalane, a na końcu czerwono-zielone. Pleśń w doniczce ma długie nitki pokrywające powierzchnię bryły korzeniowej, a czasem cały spód łodygi, co może być bardzo nieprzyjemnym widokiem.

Pleśń – problem dla miłośników kwiatów

Jednym z głównych problemów miłośników roślin, zwłaszcza tych z dużymi zbiorami roślin, wydaje się być pleśń w doniczkach. Pleśnie to grzyby, które są zwykle widoczne gołym okiem, chociaż czasami są niewykrywalne, dopóki się nie rozprzestrzenią. Poza tym, że nie wygląda ładnie, ten wzrost jest uważany za niezdrowy dla wielu roślin tropikalnych i roślin domowych, i może nawet więdnąć lub umrzeć.

Gleba jest podstawą każdej uprawy. Jeśli jednak podłoże nie jest odpowiednio pielęgnowane, nie tylko może przysporzyć wielu problemów, ale może też negatywnie wpłynąć na zdrowie, a nawet życie rośliny. Wśród najczęstszych chorób spowodowanych złą pielęgnacją i obecnością grzybów glebowych jest kilka rodzajów pleśni doniczkowych, mączniaka prawdziwego i twarogu. Na przykład pleśń na roślinach konopi jest często mylona z grzybami na liściach. Nawet doświadczeni hodowcy popełniają błędy przy identyfikacji takich warunków. Istnieją jednak subtelniejsze znaki, które mogą pomóc ci dowiedzieć się, co zabija twoją roślinę i jak natychmiast to naprawić.

Pleśń w doniczce – powód

Pleśń na doniczkach może mieć negatywne skutki estetyczne, ale to nie wszystko – może uszkadzać rośliny. Jeśli rośliny stale stoją w wilgotnych miejscach, na kwiatach może rozwinąć się pleśń. W takim przypadku liście żółkną, a na ich powierzchniach pojawi się pleśń, która stopniowo całkowicie je zniszczy. Dlatego pleśń w doniczce musi być usunięta lekiem przeciwgrzybiczym lub co najwyżej cała roślina musi zostać przesadzona do świeżej gleby. Pleśń to grzyb, który tworzy się na powierzchni nasion, gleby i innej materii organicznej. Pleśń doniczkowa tworzy się w określonych warunkach: deszczowa pogoda i brak światła. Należy również pamiętać, że pleśń jest szkodliwa nie tylko dla roślin, ale także dla człowieka – może powodować różnego rodzaju alergie.

Pleśnie w doniczkach i podłożach

Pleśń i zanieczyszczone podłoża w doniczkach są często sygnałami ostrzegawczymi, aby podjąć środki ostrożności. Pleśń – Jest to mikroskopijny pasożytniczy grzyb z rodziny Ascomycetaceae, charakteryzujący się niewielkimi szczątkami kiełkowania rozproszonymi na powierzchni podłoża, tworzącymi kolonie. Pojawienie się pleśni wiąże się ze źle dobranym podłożem lub niewłaściwym podlewaniem/suszeniem doniczek.

Pleśń nie jest chorobą roślin, ale grzybem, który rozwija się w warunkach dużego natężenia światła i stojącej wodzie. Pleśń nie tylko jest nieestetyczna na powierzchni podłoża, ale także pochłania ważne substancje zawarte w glebie, w tym rozpuszczony tlen. Zarodniki rozprzestrzeniają się w suchym powietrzu i wywołują reakcje alergiczne u osób wrażliwych. Rośliny mogą ulegać infekcjom oportunistycznym i muszą być leczone szybko i skutecznie. Liczy się to, jak dbamy o rośliny, aby zapewnić im dobre warunki wzrostu i nie stwarzać niekorzystnych warunków do ich rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *