Nawożenie roślin

Posadzenie rośliny doniczkowej to nie tylko decyzja estetyczna, ale również funkcjonalna. Roślina w donicy jest wygodniejsza, nie cierpi z powodu przeciągów i można ją łatwo przenosić.

Istnieją jednak pewne zasady dotyczące nawożenia doniczek. Rośliny rosnące w donicach mają do dyspozycji niewiele ziemi, więc jej składniki szybko się zużywają. Aby dostarczyć roślinie mikro- i makroelementów powinniśmy zastosować nawozy mineralne lub naturalne. Nawożenie jest jednak czynnością, o której najczęściej zapominają ogrodnicy amatorzy.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo nawozić rośliny doniczkowe, czytaj dalej:

Skład gleby w donicach jest zupełnie inny niż w ziemi. Rośliny rosnące w donicach mają do dyspozycji niewielką ilość gleby, więc jej składniki są szybko zużywane. Aby dostarczyć roślinie mikro- i makroelementów powinniśmy zastosować nawozy mineralne lub naturalne. Nawożenie jest jednak czynnością, o której najczęściej zapominają ogrodnicy amatorzy.

Nawożenie roślin doniczkowych: jak często to robić?

Częstotliwość stosowania nawozów zależy od rodzaju zastosowanego nawozu oraz gatunku rośliny. Ogólnie rzecz biorąc, w okresie aktywnego wzrostu (wiosna i lato) należy dostarczać roślinom nawóz raz na dwa tygodnie. Jesienią i zimą, gdy nie ma aktywnego wzrostu, dokarmianie powinno odbywać się tylko raz w miesiącu. Częstotliwość może się również zmienić podczas uprawy w pomieszczeniach w zależności od warunków, w jakich się znajdujesz – na przykład, jeśli twój dom znajduje się w zimnej strefie klimatycznej lub ma słabą wentylację; lub jeśli używasz sztucznego źródła światła do uprawy roślin w pomieszczeniach (w tym przypadku może upłynąć trochę czasu, zanim się do niego dostosują).Ilość nawozu zależy również od tego, jakiego rodzaju nawozu używasz.

Rośliny rosnące w doniczkach mają do dyspozycji niewiele gleby, więc jej składniki są szybko zużywane. Aby dostarczyć roślinie mikro- i makroelementów powinniśmy zastosować nawozy mineralne lub naturalne. Nawożenie jest jednak czynnością, o której najczęściej zapominają ogrodnicy amatorzy.

Im bardziej skomplikowany skład gleby doniczkowej, tym więcej nawozów jest potrzebnych do utrzymania zdrowia i wzrostu roślin.

Pierwszym krokiem jest ustalenie, ile nawozu powinieneś podać swojej roślinie w ciągu jednego sezonu (najczęściej wiosny i lata). W tym celu musisz wiedzieć, ile azotu, fosforu i potasu potrzebuje dziennie (wyrażone w miligramach na litr wody). Obliczenia są proste:

N – Azot = dawka dzienna x liczba dni w roku; P – Fosfor = dawka dzienna x liczba dni w roku; K – Potas = dawka dzienna x liczba dni w roku.

Na przykład: jeśli chcesz nawozić rośliny doniczkowe, które potrzebują 1 miligrama na litr wody dziennie przez 2 miesiące ([N] + [K] + [P]), to musisz dodać 20 mg N na litr (5 dni), 10 mg P na litr (2 dni) i 20 mg K na litr.

Nawożenie roślin doniczkowych to bardzo ważna i pożyteczna rzecz. Rośliny rosnące w doniczkach mają do dyspozycji niewiele ziemi, więc jej składniki są szybko zużywane. Aby dostarczyć roślinie mikro- i makroelementów powinniśmy stosować nawozy mineralne lub naturalne. Nawożenie jest jednak czynnością, o której najczęściej zapominają ogrodnicy amatorzy.

Głównym zadaniem nawozów jest dostarczenie roślinom składników odżywczych potrzebnych do wzrostu. Nawozy mogą zawierać azot (N), fosfor (P), potas (K) i inne pierwiastki niezbędne do rozwoju roślin.

Ilość stosowanego nawozu zależy od kilku czynników: wielkości doniczek, gatunku i odmiany roślin, pory roku, warunków pogodowych w okresie po posadzeniu. Optymalne stężenie waha się zwykle w granicach 0,5% – 1%.

Jeśli zakupiłeś nasiona lub młode sadzonki, nawoź je zaraz po wysadzeniu do większych pojemników lub na grządki gruntowe, aby zapewnić wysokie plony w czasie zbiorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *