Lawenda balkonowa – jak sadzić, kiedy przycinać i jakie są odmiany lawendy?

Lawenda to jedna z najpopularniejszych aromatycznych roślin w ogrodach, rabatach i donicach balkonowych. Popularność i piękno tej rośliny przypisujemy obfitości letnich kwiatów i silnemu zapachowi, który je przenika. Lawenda to jednak nie tylko ozdoba – dzięki swoim dobroczynnym właściwościom może być również wykorzystywana do leczenia ran, łagodzenia stresu i wielu innych problemów zdrowotnych. Lawenda to niemal symbol Francji i Prowansji. Jednocześnie roślina ta nie przeoczy ogrodów i balkonów w innych krajach. Szacuje się, że obecnie istnieje ponad 400 odmian, a lawenda przyciągnęła uwagę wielu ogrodników z całego świata. Lawenda to drzewo. Należy do rodzaju Lamiaceae i Lavender. Aby krzew lawendy wyglądał zdrowo i dobrze kwitł, musi być odpowiednio pielęgnowany i traktowany jak własne dziecko.

Lawenda jest jednym z najpopularniejszych kwiatów na świecie i często jest uprawiana na balkonach na pluszowych misiach. Istnieje kilka rodzajów tej metody sadzenia i ważne jest, aby wybrać rodzaj na podstawie wielkości balkonu i własnych preferencji. Lawenda to powszechna roślina o słodkim, odprężającym aromacie. Wiadomo, że ten zapach ma działanie redukujące stres i uspokajające ludzi. Z tego powodu lawenda wykorzystywana jest w aromaterapii, herbatkach ziołowych i mydłach oraz dekoracji wnętrz. Z biegiem lat lawenda doniczkowa znalazła swoje miejsce na coraz większej liczbie balkonów i tarasów, gdzie nie boi się słońca i wiatru oraz nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Lawenda to fascynujący kwiat, często widywany w naszych krajobrazach. Gdy tylko nadejdzie wiosna, trawa zaczyna zielenieć, a lawenda zaczyna kwitnąć. Roślina jest powszechna nie tylko w Bułgarii, ale także w innych krajach Europy Południowo-Wschodniej, gdzie często wykorzystywana jest jako ozdoba w parkach i dekoracja przy wejściach do domów. Lawenda nie wymaga wiele uwagi, dlatego wiele osób wykorzystuje ją jako ozdobę przydomowego ogrodu. Nie tylko kwiaty sprawiają, że jest piękna, nawet łodygi tej rośliny pokryte są delikatnymi, rdzawymi włoskami, co czyni je interesującymi i przyjemnymi w dotyku. Lawenda jest łatwa w uprawie. Lubi gleby suche, słoneczne i przepuszczalne, nie znosi nadmiernej wilgoci i stojącej wody. Jednak utrzymanie zdrowej i pięknej lawendy przez cały rok wymaga starannej pielęgnacji podczas uprawy na zewnątrz.

Lawenda w doniczce – jak uprawiać lawendę?

Lawenda w doniczkach to wspaniały element dekoracyjny, który rozjaśni każdy balkon, taras czy taras. Po zasadzeniu lawenda nada Twojemu podwórkowi ładny, wypielęgnowany wygląd, ożywiając go i ożywiając. Ponadto lawenda ma przyjemny zapach i jest znana ze swoich właściwości odprężających. Jednak uprawa tego pięknego kwiatu może być czasami bardzo trudna ze względu na szczególne potrzeby lawendy w zakresie temperatury, wilgotności gleby i kwasowości. Lawenda lubi stanowiska pełne, słoneczne. Okna wychodzące na południe oferują najlepsze warunki, ale odpowiednie jest każde okno lub patio. Kiedy lawenda jest młoda, można ją postawić na parapecie w doniczce, ale gdy rośnie, trzeba będzie przemyśleć jej umieszczenie. Młode rośliny lawendy mogą dorastać do 1 stopy wysokości i szerokości, więc potrzebują dużo miejsca do dojrzewania.

Kiedy przycinać lawendę?

Po kwitnieniu przycinaj pędy, aby uniknąć martwego drewna, które wpływa na kwitnienie i pożyteczny wzrost rośliny. Kiedy przycinasz lawendę, usuń martwe części liści, aby umożliwić wzrost nowych, świeżych liści. Pielęgnacja lawendy: Musisz regularnie podlewać, a nie nadmiernie. Ponieważ lawenda jest jedną z najbardziej odpornych na suszę odmian, nie umrze z głodu w gorące, suche lata, więc nie bój się całkowicie zapomnieć o podlewaniu rośliny przez kilka dni. Ale nie chcesz też, żeby roślina więdła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *