Kwiaty doniczkowe do ciemnych miejsc – jakie rośliny wybrać do cienia

Kiedy dekorujesz dom, możliwości mogą wydawać się nieograniczone. A sposób, w jaki ludzie dekorują swoje domy, bardzo się zmienił w ostatnich latach. Kiedyś zadowalaliśmy się kilkoma dobrze rozmieszczonymi meblami i kilkoma elementami dekoracyjnymi, teraz chcemy wypełnić całą dostępną przestrzeń. Nie jest to może najbardziej pragmatyczne wykorzystanie przestrzeni, ale na pewno ładnie wygląda!

Wyzwanie pojawia się, gdy przychodzi czas na zastanowienie się nad oświetleniem tej przestrzeni. Trudno jest dostarczyć wystarczającą ilość światła do ciemnych kątów, zwłaszcza jeśli chcemy pozostawić je wolne do innych zastosowań, takich jak miejsca do siedzenia lub przechowywania. Nie musimy rezygnować z roślin – nawet w ciemnych pomieszczeniach – jeśli wybierzemy odpowiednie rośliny.

Kwiaty doniczkowe są nieodłącznym elementem modnego i przytulnego wystroju wnętrz oraz towarzyszami naszej domowej codzienności. Ich bliska obecność ma ogromny wpływ na nasz komfort psychiczny, poprawia samopoczucie, odpręża, a w pracy wpływa na efektywność i eliminuje zmęczenie. Często jednak nie decydujemy się na posiadanie roślin w domu z obawy, że nie poradzą sobie w ciemnych pomieszczeniach. Na szczęście są rośliny, które dobrze radzą sobie w cieniu. Nie musimy rezygnować z kwiatów domowych, gdy mamy zacienione wnętrze. 

Jakie rośliny do cienia?

Kiedy myślimy o roślinach domowych, często wyobrażamy sobie paprocie i orchidee rosnące w słońcu lub jaskrawo kolorowe kwitnące rośliny w kuchni. Nie należy jednak rezygnować z roślin domowych tylko dlatego, że wnętrze domu jest zacienione. To prawda, że światło jest niezbędne do ich wzrostu i rozwoju, ale są sposoby, aby zapewnić im to, czego potrzebują.

Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią roślinę do odpowiedniego miejsca. Wszystko zależy od jej potrzeb: czy potrzebuje dużo światła i ciepła, czy może przetrwać w suchym środowisku i jak często zamierzasz ją podlewać.

Wiele roślin, które dobrze radzą sobie w cieniu, to gatunki tropikalne, na przykład filodendron i figowiec benjamina. Do zacienionych miejsc w domu doskonale nadają się także paprocie (na przykład Azolla i Nephrolepis). Mają one okrągłe liście, które odbijają światło i pochłaniają wilgoć z powietrza. To ostatnie pozwala im dłużej żyć bez dodatkowego podlewania.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wzrost roślin domowych lubiących cień jest intensywność światła. Im mniejsza intensywność światła, tym ważniejszy jest czas jego trwania. Warto więc preferować takie rośliny, które wymagają mało światła, ale tolerują długie okresy ciemności. Bardzo ważne jest także wybranie miejsca, w którym roślina nie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i przeciągi – może to powodować więdnięcie.

Do wzrostu każdej rośliny doniczkowej w ciemnym pomieszczeniu absolutnie konieczne są trzy warunki: dobry drenaż, ciepło i wilgoć. Częste podlewanie, zwłaszcza w lecie, jest bardzo ważne dla utrzymania wilgotności wokół rośliny. Jest to konieczne, aby zapewnić cyrkulację powietrza wokół rośliny i zapobiec wysychaniu ziemi doniczkowej. Ważne jest także, aby wybrać podłoże, które nie utrzymuje zbyt długo wilgoci, dzięki czemu nie gnije ono w korzeniach i liściach roślin. Ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia chorób grzybowych zaleca się podlewanie roślin doniczkowych od góry.

W ciemnym pomieszczeniu powinno znajdować się źródło sztucznego światła – lampy lub dodatkowe świetlówki, które umieszcza się w pobliżu doniczek lub pojemników z kwiatami lub nasionami. Można także użyć lamp światła dziennego (składają się one ze specjalnych świetlówek o widmie światła zbliżonym do światła dziennego).

Cień rozproszony to najbardziej powszechny rodzaj oświetlenia wewnętrznego; powstaje w wyniku przenikania światła słonecznego przez gałęzie drzew, liście lub inne przeszkody. Rośliny, które lubią ten rodzaj światła, są często nazywane „roślinami o rozproszonym świetle słonecznym”, ponieważ dobrze znoszą poranne lub wieczorne słońce oraz rozproszone światło przez cały dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *