Kora kamienna w ogrodzie – czy warto stosować korę kamienną?

Kora kamienna to kruszywo produkowane z gnejsów. Stosuje się ją w produkcji betonu i cementu, a także w budownictwie i architekturze krajobrazu.

Jak powstaje kora kamienna?

Kora kamienna powstaje w wyniku kruszenia gnejsu na drobne kawałki. Proces produkcji kory kamiennej rozpoczyna się od wydobycia gnejsu. Gnejs to skała metamorficzna, która powstaje, gdy granit jest wpychany w głąb skorupy ziemskiej i poddawany intensywnemu działaniu ciepła i ciśnienia. Powstała skała ma strukturę warstwową, co nadaje jej niezwykły wygląd.

Zastosowanie kory kamiennej w ogrodzie

Kora kamienna może być stosowana w podjazdach, patiach, chodnikach i innych miejscach, w których występuje duży ruch. Ma również wiele zastosowań w projektach krajobrazowych, takich jak ściany oporowe, chodniki i skrzynki na rośliny. Naturalna kolorystyka kory kamiennej sprawia, że jest ona atrakcyjną opcją zarówno dla projektów wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Zalety kory kamiennej

Kora kamienna jest wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu. Jest doskonałym źródłem składników odżywczych dla naszych roślin i stanowi piękny kontrast dla innych kamieni, drewna lub ściółki. Możemy użyć kory kamiennej jako kruszywa w ogrodzie z kilku powodów.

Kora kamienna pomoże zatrzymać wilgoć w glebie. Duży rozmiar cząstek pomoże utrzymać wodę przed przesiąkaniem przez glebę i wyparowaniem w powietrze.

Kora kamienna dodaje składniki odżywcze do gleby. Gdy kamień się rozpada, uwalnia azot, który jest dobry dla roślin i pomaga im szybciej rosnąć. Dzięki niej nasze rabaty ogrodowe szybciej będą cieszyć oczy piękną i bujną roślinnością.

Kora kamienna zapobiega erozji na terenach pochyłych. Gdy woda deszczowa spływa z naszej posesji, może zmyć wierzchnią warstwę gleby, odsłaniając korzenie roślin i zabijając je. Może to prowadzić do erozji, jeśli nie zajmiemy się tym natychmiast po opadach. Kora kamienna pomoże temu zapobiec, tworząc barierę pomiędzy korzeniami a strumieniem wody, dzięki czemu nie zostaną one wymyte.

Kora kamienna nie przyciąga owadów tak jak inne rodzaje ściółki, ponieważ nie rozkłada się bardzo szybko.

Kora kamienna gnejsowa to świetny materiał do wykorzystania w ogrodzie. Jest trwała i odporna na warunki atmosferyczne, a także dodaje ładną teksturę do rabat ogrodowych. Kamień ten pomaga w walce z chwastami.

Impregnacja kory kamiennej – jak zabezpieczyć korę kamienną?

Impregnat do kory kamiennej to produkt, który chroni kamień przed zaplamieniem. Jest to mieszanina różnych rozpuszczalników organicznych i wody. Taką mieszankę rozpyla się na powierzchnię kamienia i pozostawia do wyschnięcia. W ten sposób impregnat tworzy na kamieniu warstwę ochronną, która zapobiega przywieraniu plam i zabrudzeń do powierzchni kamienia. Dzięki temu możemy cieszyć się korą kamienną bez żadnych nalotów.

Piękny ogród – kora kamienna czy zwykła kora sosnowa?

Kora kamienna ma wiele zalet. Kora sosnowa również! Jednak co jest lepsze? Bardzo ważnym aspektem jest trwałość. Kora gnejsowa to twarde kamienie, które są wytrzymałe, nie gniją i nie trzeba ich uzupełniać z upływem czasu. Niestety, kora sosnowa ma to do siebie, że ulega naturalnemu procesowi gnilnemu. Co więcej, jest lekka, więc większe powiewy wiatru będą ją wywiewać z docelowego miejsca. Jak widać, kora drzewna będzie wymagała uzupełniania, a za tym idą koszty. W przypadku kory kamiennej ten problem nie istnieje.

SONY DSC

Co kłaść pod korę kamienną?

Przygotowanie podłoża pod korę kamienną to bardzo ważny proces. Konieczne jest położenie czegoś, co nie tylko podtrzyma ciężar kamiennej kory, ale także zmniejszy ryzyko wyrastania chwastów.

Pod korę kamienną można zastosować:

  • nic – takim przypadku kamienie będą bezpośrednio na glebie.;
  • agrowłóknina – ten materiał dosyć dobrze się sprawdza, jednak z czasem będzie wymagał wymiany;
  • agrotkanina – materiał grubszy, który raczej nie wymaga wymiany przed bardzo długi czas;
  • folia ogrodnicza – mocny materiał, jednak gleba pod nim może mieć utrudnione odparowywanie wilgoci.

Kora kamienna w ogrodzie to piękny i trwały dodatek. Zdecydowanie warto wybrać to kruszywo do urozmaicenia swojego ogrodu!

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *