Jakie nasiona traw wybrać na trawnik?

Trawniki są rozsiane po całym świecie, najczęściej przed budynkami i domami. Są bardzo dekoracyjne i upiększają, zmiękczając otoczenie i dodając zieleni. Ponadto zapewniają różne korzyści dla człowieka: służą jako filtr powietrza w przyrodzie i zwiększają wartość nieruchomości. Wybierając mieszankę traw do stworzenia trawnika, musimy wziąć pod uwagę rodzaj gleby, na której się znajduje, warunki klimatyczne oraz to, jaki rodzaj krajobrazu zostanie stworzony wokół trawnika. Sadząc trawę na trawniku należy zastanowić się nad gatunkiem trawy, która będzie w nim rosła. Niektóre trawy lepiej rosną na stanowiskach zacienionych, a inne w pełnym słońcu. Jeszcze inne rozwijają się na glebach wilgotnych, a inne nie tolerują cienia lub podmokłych warunków. Poszukiwanie rodzimych gatunków traw na danym obszarze pozwoli określić, jakie gatunki mogą rosnąć na naszym podwórku. Wybierając nasiona trawy na trawnik, przeznaczenie i lokalizacja znacząco wpływają na wybór. Niezależnie od tego, czy trawnik będzie służył do spacerów, zabawy, czy do uprawy atrakcyjnych kwiatów, wszystkie one wymagają różnych rodzajów trawy. Ważne jest jednak jedno: wybierz zdrową odmianę o grubych i głębokich korzeniach.

Trawnik jest podstawowym atrybutem nowoczesnego domu. Dobra jakość trawy ma znaczenie w tworzeniu miłej i przytulnej atmosfery w domu i jest wskaźnikiem dbałości właściciela. Aby stworzyć taką atmosferę, konieczne jest wybranie dobrego miejsca na założenie trawnika. Wybór trawnika spośród dużej liczby gatunków nie jest łatwy, ponieważ istnieje bardzo wiele opinii na temat najbardziej odpowiedniej trawy dla konkretnego regionu lub warunków wilgotności gleby. W rzeczywistości każdy rodzaj trawnika ma swoje cechy charakterystyczne, dlatego w momencie jego wyboru musimy wziąć pod uwagę: – powierzchnię dostępną do obsadzenia; – poziom wymaganej konserwacji; – ilość potrzebnego podlewania. Aby uzyskać atrakcyjny i zdrowy trawnik, musimy dokonać wyboru w oparciu o położenie posesji, warunki klimatyczne, częstotliwość koszenia oraz rodzaj sadzonej trawy. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaką trawę do ogrodu wybrać, musimy zastanowić się, jaką funkcję ma ona pełnić w naszym ogrodzie.

Jak wybrać dobre nasiona? 

Trawy najlepiej rozwijają się w warunkach zbliżonych do siedlisk, w których rosną naturalnie. Różnorodność typów nasion traw wynika w dużej mierze z różnych warunków wzrostu – niektóre typy traw rozwijają się w bardziej słonecznym i ciepłym klimacie, podczas gdy inne lepiej radzą sobie w chłodniejszych temperaturach lub w cieniu. Ogólnie rzecz biorąc, należy spróbować dopasować klimat ogrodu i ekspozycję na światło słoneczne do jednego z rodzajów trawy, który ma reputację dobrze radzącego sobie w danych warunkach.

Decydując się na wybór nasion trawy do ogrodu, należy zastanowić się, jaką funkcję będzie pełnił nowy trawnik w ogrodzie. Jeśli ma on pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną i będzie po nim dużo chodzić, np. podczas gry w piłkę lub na pikniku, należy wybrać mieszankę kostrzewy, życicy trwałej lub życicy trwałej. Jeśli jednak zależy nam na atrakcyjnym, niewymagającym pielęgnacji ogrodzie, w którym ryzyko wystąpienia chorób jest niewielkie, warto rozważyć rośliny wymagające mniej pielęgnacji: kostrzewa kentucky bluegrass lub kostrzewa drobna to bardzo popularne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *