Jak zaaranżować ogród? Lampy solarne ogrodowe

Projektując swój ogród, nie sposób pominąć tak ważnego aspektu, jakim jest jego oświetlenie. Światło nie tylko dodaje bezpieczeństwa, ale również tworzy cały nastrój. Wybór oświetlenia ogrodowego jest więc bardzo ważną kwestią i już na etapie planowania ogrodu, warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy go oświetlić. W obecnych czasach na popularności niezwykle zyskuje oświetlenie solarne. Nic dziwnego, ponieważ lampy solarne niosą za sobą szereg korzyści – od montażowych, aż po finansowe.

Lampa solarna jest bardzo prosta w montażu, ponieważ lampa świeci bez zużywania prądu. Tym samym nie musimy podpinać jej do instalacji elektrycznej, a w ogrodzie niejednokrotnie wiąże się to z problematycznym ciągnięciem kabli w ziemi lub pomiędzy drzewami. Latarnia solarna całkowicie eliminuje ten problem. 

Nowoczesne oświetlenie ogrodu – jak działa latarnia solarna?

Latarnia solarna nie wymaga podpięcia do prądu, ponieważ sama wytwarza energię elektryczną. Jak to się dzieje? Panel solarny zamontowany w górnej części lampy pobiera energię z odnawialnego źródła, jakim jest Słońce. Promienie słoneczne padają na panel solarny, następnie ta energia słoneczna jest przetwarzana przez ogniwo fotowoltaiczne w energię elektryczną i gromadzona w akumulatorze lampy. Proces jest więc bardzo prosty, bezobsługowy i tani. Po zmierzchu lampa świeci. W ten sposób wydatki związane z oświetleniem ogrodu minimalizują się do kosztów zakupy lamp. 

Lampy solarne rozmieszczone w ogrodzie łączą w sobie nowoczesny design i nastrojowy klimat. Bez względu na porę roku wprowadzają do ogrodu szczyptę magii. Odpowiednie oświetlenie ogrodu nie tylko zapewnia bezpieczeństwo użytkowników, ale również ogromnie poprawia walory estetyczne miejsca. W kwestii bezpieczeństwa przydaje się również dodatkowe oświetlenie, które nie świeci cały czas, a dopiero po wykryciu ruchu. Oświetlenie solarne wyposażone w czujnik ruchu sprawia, że lampa świeci dopiero czujnik, gdy w odległości kilku metrów wyczuje ruch. Lampa solarna z czujnikiem ruchu rewelacyjnie sprawdzi się do oświetlenia podjazdu, wejścia do domu, bramy czy garażu. 

Oświetlenie solarne sprawia, że bardzo łatwo i tanio możemy unowocześnić nasz ogród. Mała lampa solarna rozmieszczona w ilości kilku lub kilkunastu sztuk wzdłuż chodnika lub budynku sprawia, że cała posesja nabiera uroku, nowoczesności i ciepła. 

Mała architektura ogrodowa z wykorzystaniem lamp solarnych

Lampa solarna może być wykorzystywana nie tylko w celu oświetlenie stricte traktów, po których poruszamy się w ogrodzie, na działce, wokół naszego domu lub firmy. Oświetlenie solarne świetnie sprawdza się na tarasach, balkonach, schodach, w altankach, jak również uzupełnienie przeróżnych kompozycji ogrodowych. Jeśli chcemy podkreślić urok rabat kwiatowych lub skalnych, małe lampy solarne będą do tego znakomite, ponieważ świetnie kontrastują z roślinami, podkreślając ich kontury. Trudno wyobrazić sobie altanę ogrodową, miejsce grillowania czy służący wypoczynkowi taras bez światła. Wybór lamo solarnych jest bardzo duży i do każdego z tych miejsc znajdziemy odpowiedni model. Co ważne, dzięki temu, że oświetlenie solarne nie wymaga podpinania do sieci zasilania energią elektryczną, tym samym nasze lampy wcale nie muszą być montowane na stałe w danym miejscu. Jeśli zapragniemy przeorganizować nasz ogród, oświetlenie solarne możemy przenieść w dowolne miejsce. Daje nam to bardzo szerokie pole manewru. Za pomocą światła po zmierzchu, możemy w naszym ogrodzie wydzielić poszczególne zakątki. Lampy solarne możemy ulokować w dowolnym miejscu, również w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych. Wszelkie obszary, gdzie podpięcie zasilania prądem byłoby trudno dostępne, niemożliwe lub po prostu nieopłacalne, możemy oświetlić za pomocą światła latarni lub lampek solarnych. Trzeba tylko pamiętać, że nieodpowiednie mogą być jedynie całkowicie zacienione miejsca, np. zasłonięte budynkiem po jego północnej stronie. Wówczas ilość światła może się okazać niewystarczająca. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *