Jak uprawiać cytrusy z pestki?

Jeśli ktoś chce drzewo cytrusowe, na pewno może je kupić. Jeśli sezon owocowania już się rozpoczął, pierwsze owoce często nie są zbyt smaczne, ponieważ drzewo musi zgromadzić dużą rezerwę, zanim zacznie kwitnąć. Jeśli jednak chcesz doświadczyć, jak roślina wyrasta z nasion i dać jej na to czas, możesz po prostu wyhodować własne drzewo cytrusowe z nasion. To prawda, że ​​większość drzew cytrusowych na świecie pochodzi z sadzonek lub przeszczepów, ale istnieje sposób na ich hodowanie z nasion. W rzeczywistości rośliny cytrusowe są łatwe w uprawie. Nasiona są zwykle twarde i duże, ale po kilku tygodniach sadzonki szybko kiełkują i są początkowo zielone i słabe. Roślina z biegiem lat urosła w siłę, chociaż zajmie trochę czasu, zanim będzie wystarczająco duża, aby można ją było wyhodować w doniczce.

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas uprawy drzewa cytrusowego z nasion. Najpierw musisz przygotować doniczkę, ziemię i wodę. Nasiona są następnie umieszczane w ziemi i podlewane ciepłą wodą. Następnie umieść doniczkę w ciepłym miejscu i regularnie spryskuj ziemię ciepłą wodą. Aby wyhodować drzewo cytrusowe z nasion, musisz najpierw napełnić małą doniczkę ziemią. Następnie obierz owoce i usuń nasiona, uważając, aby ich nie uszkodzić. Następnie umieść 2 lub 3 nasiona w każdej doniczce i przykryj je ok. 1 cm ziemi i wody. Na koniec umieść doniczki w słonecznym miejscu i podlewaj je codziennie przez 6-8 tygodni, aż wykiełkują!

Pestki cytrusowe

Pierwszym krokiem do wyhodowania drzewa cytrusowego z nasion jest otwarcie świeżych owoców. Wewnątrz owocu znajdziesz śliską, galaretowatą warstwę wokół każdego pestki. Ostrożnie usuń tę powłokę, a następnie spłucz nasiona zimną wodą. Wrzuć nasiona do miski z ciepłą wodą i namocz przez noc. Umieść dwa do trzech nasion cytrusów w dobrze osuszonym doniczce torfowej, uważając, aby podczas sadzenia nie uszkodzić delikatnych końcówek nasion. Nowe sadzonki należy oszczędnie podlewać do momentu pojawienia się pąków, a następnie przenieść na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Gdy nasiona cytrusów rosną, ich korzenie najpierw rosną w dół, zanim wyłoni się pień i łodyga. Kiedy liście przebijają się przez glebę, oznacza to początek wzrostu. Dopiero teraz młode cytrusy rosną w górę i tworzą gałęzie. Jeśli to konieczne, pozwól na rozwinięcie się liści pośrednich, jeśli w późniejszych latach drzewo cytrusowe ma rozwinąć mocny pień. Nasiona muszą najpierw wykiełkować. W tym celu proces kiełkowania można stymulować przez moczenie i skrobanie, a następnie zwykle zaleca się sadzenie w specjalnej pożywce. Rośliny powinny otrzymywać wystarczającą ilość składników odżywczych i wody, ale nie za dużo. Niezbędne jest również zapobieganie przeziębieniom, szczególnie w młodym wieku. Jeśli zwrócisz uwagę na te punkty, twoje drzewo cytrusowe z pewnością będzie się rozwijać od wysiewu przez duże sadzonki do dorosłych.

Ciekawą cechą roślin cytrusowych jest to, że mogą rozmnażać się wegetatywnie. Nawet bez zapylania są w stanie wyhodować nasiona z roślin rodzicielskich, a następnie rozwinąć się w drzewa owocowe. Jednak takie młode drzewa owocowe będą bez pestek i nie będą wydawać jadalnych owoców. Różne gatunki cytrusów wymagają różnych metod zapylania, a niektóre są sterylne lub nie mogą rozmnażać się bezpłciowo. Większość owoców zapyla się samoczynnie, ponieważ ich pręciki i słupki są tak ustawione, że mogą samodzielnie wyłapywać pyłek. Drzewa cytrusowe różnią się tym, że wypuszczają nasiona nawet po zebraniu owoców. Z nasion tych wyrosną pełnowymiarowe drzewa cytrusowe, ale w przeciwieństwie do swoich rodziców nie wyhodują owoców z nasionami w środku. Sadzonki są niemal pod każdym względem identyczne z drzewem macierzystym, z wyjątkiem narządów płciowych, więc są klonami, z wyjątkiem ich budowy genetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *