Jak podlewać rośliny w okresie upałów?

W gorące dni parowanie jest największe i rośliny muszą być częściej podlewane.

Silne światło i niska wilgotność względna to dodatkowe czynniki, które wpływają na gospodarkę wodną roślin. Zamgławianie ich będzie miało efekt chłodzący i pomoże zachować ich wygląd.

Jednak podczas gorących letnich dni należy także zadbać o to, aby system korzeniowy nie wysychał. Jeśli gleba jest zbyt sucha, korzenie nie będą w stanie pobierać wody z podłoża, co może doprowadzić do ich obumarcia.

Wbrew powszechnemu przekonaniu rośliny nie umierają z powodu upałów, lecz z powodu odwodnienia. Jeśli roślina wydaje się zwiędnięta, oznacza to, że jest już prawie martwa. Gdy z gleby wyparuje woda, roślina zacznie tracić wodę i składniki odżywcze przez liście. Dopóki w glebie znajduje się wystarczająca ilość wody, roślina przetrwa, nawet jeśli przez jakiś czas była całkowicie wysuszona. Napełniając doniczkę ciepłą wodą i odstawiając ją na kilka godzin, można nawodnić glebę i utrzymać roślinę przy życiu.

Podlewając rośliny w pojemnikach lub wiszących koszach, należy unikać wlewania dużych ilości wody bezpośrednio do nich. Zamiast tego należy rozlać wodę wokół rośliny lub użyć konewki z końcówką do prysznica, aby ostrożnie spryskać glebę. W ten sposób nie naruszysz żadnych mikroorganizmów żyjących w mieszance doniczkowej, które są niezbędne do zdrowego rozwoju korzeni.

Podlewanie roślin a upały

Większość z nas zapomina o swoich roślinach w miesiącach letnich. Gorące słońce i brak deszczu mogą powodować ich więdnięcie i obumieranie. Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w zdrowiu podczas pory suchej, ale najważniejszą jest stałe podlewanie roślin. Jeśli jesteś taki jak ja i nie zaplanowałeś tego z wyprzedzeniem lub po prostu zapomniałeś o podlewaniu roślin domowych podczas trudnych letnich miesięcy, nie obawiaj się! Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby twoje rośliny domowe wróciły na właściwe tory i znów kwitły.

1. Najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić w pierwszej kolejności, jest sprawdzenie stanu gleby w roślinach doniczkowych. Jeśli jest sucha, dolej wody, aż sięgnie centymetr poniżej górnej krawędzi doniczki (nigdy nie dopuszczaj do jej całkowitego zalania). Zapewni to wystarczającą ilość wilgoci, którą będą mogły wchłonąć korzenie roślin.

2. Po podlaniu ziemi sprawdź, czy roślina nie wykazuje oznak więdnięcia. Jeśli jakieś liście zaczęły żółknąć lub brązowieć, czas na ponowne podlanie.

3. Podlewanie raz w tygodniu powinno być wystarczające dla większości roślin (w zależności od tego, jak gorąco jest w twoim miejscu zamieszkania). 

W czasie upałów musimy ostrożnie podlewać rośliny. Najlepszym sposobem jest użycie dyszy zamgławiającej, która dostarcza delikatną mgiełkę do rośliny i tworzy wokół niej mikroklimat. Wygląda to prawie tak, jakby w powietrzu wokół rośliny znajdowała się ochronna warstwa wilgoci. Chroni to liście przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Dysza mgłowa zapobiega przypalaniu i odparowywaniu wilgoci z liści poprzez równomierne rozprowadzanie wody na liściach. W rezultacie zwiększa się fotosynteza oraz odporność na szkodniki i choroby.

Rośliny wymagają szczególnej uwagi podczas upałów – niedobór wody szybko spowoduje straty. W przypadku roślin uprawianych w pojemnikach już kilkudniowe przesuszenie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Mimo to nie należy narażać ich na stres fizjologiczny.

Tym bardziej, jeśli uprawiamy rośliny w pojemnikach: korzenie nie mają dokąd sięgać i bez regularnego podlewania szybko usychają. Jednak pojemniki zapobiegają także zbyt szybkiemu wyparowywaniu wody, dlatego poziom wilgotności wzrasta, a temperatura w ich wnętrzu bardzo szybko staje się bardzo wysoka. W takim przypadku używanie rozpylacza lub zraszacza byłoby bardzo szkodliwe dla roślin – lepiej jest podlewać je kroplami za pomocą konewki. Jeśli macie kran, do którego można podłączyć wąż, zróbcie to. Skuteczne jest także wiadro z kilkoma otworami, pod warunkiem że jest wypełnione wodą, a nie służy tylko do jej przenoszenia z jednego miejsca na drugie – nie ma sensu nalewać wody do wiadra, a następnie pozostawiać je bezużyteczne, podczas gdy roślina wysycha za oknem.

Podlewając rośliny uprawiane w pojemnikach, należy upewnić się, że gleba jest wilgotna, ale nie przesiąknięta; w przeciwnym razie mikroorganizmy w niej żyjące obumrą, a patogeny bardzo szybko się rozmnożą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *