Jak jesienią i zimą dbać o kwiaty doniczkowe?

Okres jesienno-zimowy jest trudny dla kwiatów doniczkowych. Od początku listopada trzeba dostosować pielęgnację roślin do zmieniających się sezonowo warunków w najbliższym otoczeniu roślin domowych. Innymi słowy powinniśmy zmieniać porę podlewania, nawożenia i przestawiania roślin w zależności od zmiany pogody i reżimu świetlnego. Twoje rośliny przygotowują się do zimy. Jak więc dbać o kwiaty doniczkowe jesienią i zimą? Z tego artykułu dowiesz się, jak dostosować swoje rośliny do zmieniających się sezonowo warunków w najbliższym otoczeniu roślin domowych.

Jak dbać o kwiaty w zimnych miesiącach? 

O czym zatem należy pamiętać? Jesienią należy stopniowo ograniczać podlewanie zieleni w doniczkach. Przejście z lata do jesieni zaczyna się już pod koniec września. Oznacza to, że nie będziesz już myć liści strumieniem wody ani zmuszać cebulek z łodyg silnymi strumieniami prysznica. Należy też na jakiś czas zaprzestać nawożenia i zrezygnować z dostarczania wody wzbogaconej amoniakiem: wszystko to może doprowadzić do gnicia i obumierania roślin. Jesienią i zimą warunki świetlne nie są odpowiednie dla zieleni w doniczkach. Dlatego trzeba poszukać dla nich bardziej odpowiedniego miejsca w mieszkaniu, gdzie nie dociera zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego, nawet przy sztucznym oświetleniu. W domu takie miejsce znajduje się zwykle pod dachem lub przy oknach bez bezpośredniego światła z zewnątrz. Temperatura powinna wynosić około 20-22 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby powietrze w tym miejscu było nawilżone, ponieważ suche powietrze powoduje wysychanie liści i może nawet zabić rośliny. Przecież w normalnych warunkach woda paruje spod ich kutikuli i poprzez działanie kapilarne (lub osmozę) pobiera do siebie składniki odżywcze, które zasilają komórki roślinne. Dlatego: uważaj na wysuszanie roślin doniczkowych!

Jeśli chodzi o pielęgnację zieleni doniczkowej jesienią i zimą, trzeba wziąć pod uwagę, że znajdują się one już w chłodnym i przewiewnym miejscu, gdzie czują się komfortowo. Ale teraz konieczne jest regulowanie reżimu temperatury i wilgotności, aby nie były zbyt niskie lub wysokie. Konieczne jest, aby zmienić reżim wody w doniczkach – częściej niż w miesiącach letnich, ale rzadziej niż w zimie. Podczas podlewania nie należy lać obficie tylko na raz, ponieważ minie długi czas, zanim gleba całkowicie wyschnie z powodu słabego napowietrzania.

Jest to czas, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na podlewanie. Idealnym rozwiązaniem jest dodawanie do gleby płynnego nawozu co tydzień. Jeśli jednak dom nie jest ogrzewany i nie ma przygotowanego dodatkowego systemu nawadniania, to nawożenie roślin doniczkowych nie jest konieczne. Jeśli roślina dobrze rośnie dzięki dostarczaniu ciepła i sztucznemu oświetleniu, wówczas można ją umieścić w chłodniejszym miejscu w temperaturze 15-20°C bez odwodnienia gleby i bez sztucznego oświetlenia. Temperatura, wilgotność i warunki oświetlenia są bardzo ważne dla przetrwania roślin w tym okresie w ogóle.

Drastyczna zmiana warunków podlewania i nawadniania w okresie zimowym może powodować różne choroby kwiatów, co skutkuje zmniejszeniem wzrostu roślin. Jeśli jednak będziesz przestrzegać kilku prostych zasad i odpowiednio dbać o rośliny, Twoja zieleń będzie silna, piękna i atrakcyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *